Hospic Svatého Lukáše je součástí Charity Ostrava a jedná se o zdravotně sociální lůžkové zařízení, které je orientované na paliativní péči o terminálně nemocné dospělé pacienty. Hospicová lůžková péče je poskytovaná pacientům, jejichž prognóza dožití je cca půl roku (dle zdravotních pojišťoven cca 90 dnů). V převážné většině se jedná o onkologické pacienty. Z neonkologických stavů to bývají např. terminální fáze alzheimerovy demence, terminální stavy selhání srdce, ledvin, jater apod. O pacienty a jejich blízké pečuje multioborový tým profesionálů (lékaři, sestry, ošetřovatelky, sociální pracovnice, psycholožka, nemocniční kaplani). Pečující tým doplňují dobrovolníci, canisterapeuti. Nedílnou součástí pečujícího a doprovázejícího týmu jsou také rodiny terminálně nemocných pacientů.
„BIOPTRON PRO 1 máme v našem hospicu k dispozici od října 2022. Ne každý pacient našeho zařízení je vhodný pro užití bioptronové lampy. Její pomoc vidíme hlavně u léčby otevřených ran např. dekubitů nebo bércových vředů. U těchto pacientů využíváme Bioptronovou lampu pravidelně. Pacientům pomáhá nejenom s hojením ran, ale také si pochvalují účinky při tišení bolestí.“
Se svolením klientů uvádíme konkrétní dva případy, kdy u byla lampa použita:
Paní, ročník 1932 – chronické artrotické bolesti ramene a drobných kloubů na obou rukou – celkem 10 osvícení, pak byla paní přeložena do domova důchodců. Na bolesti užívala medikaci, lampa byla doplňkem ke standardní léčbě. Na dotaz, jestli jí terapie světlem pomáhá, řekla klientka, že ano. Paní terapii podstupovala ráda, protože mohla vyzkoušet něco nového na své letité neduhy a také proto, že po značnou část osvitu s ní byl personál a ona měla společnost k povídání (ráda povídala o své minulosti a o tom, jak aktuálně pečuje o ptáky, kteří k ní létají na terasu a také do pokoje). V tomto případě měla terapie také psychický benefit.
Pán, ročník 1966 – svědící ekzém v pravém podpaží. Nemohli jsme exaktně posoudit účinnost terapie světlem. Pán užíval celkovou i lokální medicínskou terapii, doplněnou právě o terapii světlem. Ekzém se zcela vyhojil.
Kromě našich pacientů využívá lampu poměrně často a se zájmem náš personál. Jako příklad uvádíme naši kolegyni, která pravidelně užívá Bioptronovou lampu na zmírnění obtíží s výrůstky na patní kosti. Jak sama říká, terapie jí pomohla a byla spokojená s tím, že mohla lampu využívat kdykoliv byla ve službě a ulevit si tak od bolestí. Čtyři další pracovníci uvedli také spokojenost – zejména zmírnění bolestí v osvěcované oblasti. Postiženou oblast osvěcovali opakovaně. Jednalo se zpravidla o epizodu zhoršení chronických obtíží. Ostatní kolegové lampu aktivně zkoušejí, aby měli přímou zkušenost s takovou terapií.
Zkušenost s využíváním Bioptronové lampy je, v Hospici Svatého Lukáše, u klientů limitovaná aktuálním spektrem zdravotních stavů. Používání Bioptronové lampy u pacientů, jako doplňkové terapie je možné. Nejvýznamnější efekty předpokládáme v rovině mírnění ne-onkologických bolestí pohybového aparátu a v rovině psychologické. Biologický benefit sledujeme zejména v oblasti podpory hojení chronických ne-onkologických ran.
Vybavení pracovišť paliativní a hospicové péče Bioptronovou lampou je vhodné. Jedná se spíše o nadstandard a doplňující formu léčby.
Tým hospice sv. Lukáše, Charita Ostrava