Chemické látky způsobující nepřilnavost při smažení, voděodolnost materiálů nebo odpuzování tuků, napadají imunitní systém. Vyplývá to z několika studií, mezi které patří i studie brněnských vědců z centra Recetox na Masarykově univerzitě.
Zkratkou PFAS se označují tisíce chemických fluorovaných látek, které byly vytvořené člověkem a které nedokáže příroda kvůli pevné chemické vazbě rozložit. Hromadí se tak v tělech zvířat i lidí a z testů vyplývá, že je má v těle každý z nás, a to včetně novorozenců, kteří je přijímají z mateřského mléka. Do organismu se dostávají zejména potravou (v mase, mléce, vejcích), ale vyskytují se také v dešťové i pitné vodě.
Látky PFAS se nerozkládají v přírodě a nedokáže je rozložit ani lidské tělo. Po jejich přijetí je tělo vyloučí v malé míře močí, ale většina se ukládá do tkání a orgánů. Jejich koncentrace v těle se s věkem zvyšuje a působí na tělo chronicky. Vědecké studie popisují spojitost mezi působením těchto látek a rizikem rakoviny, poškozením jater, cukrovky, narušením hormonální rovnováhy a neplodnosti. Bylo také prokázáno snížení imunity batolat* a porucha ve vývoji plazmatických buněk, tedy typu B lymfocytů, které jsou důležité při procesech imunitní odpovědi, jelikož zajišťují produkci protilátek.
Tzv. věčné chemikálie se používají při výrobě jednorázových fastfoodových obalů, nepřilnavých povrchů pánví, nepromokavého outdoorového oblečení, obuvi, impregnačních sprejů, přípravků na ochranu rostlin, léčiv, barev a mnoha dalších produktů založených na odpuzování mastnoty a nepřilnavosti.
Věčné chemikálie v kuchyni
Jelikož mají látky PFAS vynikající schopnost snižovat povrchové napětí, a tedy odpuzovat tuk a zajišťovat nepřilnavost, vyskytují se i přes zdravotní rizika téměř v každé kuchyni. Jejich výskyt byl dokázán v pečicím papíře, v jednorázových obalech, krabicích od pizzy nebo pánvích opatřených teflonem. Ten je nebezpečný při přehřívání a po překročení životního cyklu pánve. Problematická je u teflonu také jeho výroba kvůli úniku látek, ale především způsob jeho likvidace.Toxické látky se uvolňují při zahřívání či tření materiálů a dostávají se do organismu, kde působí toxicky. Následná likvidace produktů s PFAS látkami je náročná a zatěžování životního prostředí je v těchto případech nevyhnutelné. Některé z látek spadajících do skupiny PFAS jsou již pro jejich toxicitu zakázané Stockholmskou úmluvou.
Jak se zbavit toxických látek v kuchyni?
Jednorázové obaly můžete snadno zaměnit za skleněné nádoby VacSy, které navíc díky vakuu prodlouží až 5x čerstvost a trvanlivost potravin, čímž zamezíte plýtvání. Zdraví škodlivé povrchy nádob na vaření a pánví na smažení zaměňte za kvalitní materiály, které vydrží ve vynikajícím stavu po celý život. Zvolte si nádoby a pánve Zepter opatřené technologií URA, která spočívá ve speciální úpravě materiálu dna zajišťující nepřilnavost pokrmů po zahřátí. Nejedná se o žádnou přidanou vrstvou, u které by hrozilo odlupování a povrch tak plní funkci dlouhá léta.
Věčné chemikálie v domácnosti
Látky PFAS se nachází v běžně používaných předmětech v domácnosti i ve stavebních materiálech. Jejich výskyt byl prokázaný například v kobercích nebo čalounění, ze kterých se dostávají do těla prostřednictvím prachu nebo přenosem z ruky do úst, což hrozí zejména u malých dětí. Nevyhnou se jim ani domácí mazlíčci. Věčné chemikálie byly objevené také v kosmetice, čisticích prostředcích, nábytku, hasicí pěně nebo vosku na lyže.Jak se zbavit toxických látek v domácnosti?
Vdechování škodlivých kontaminantů, prachu a alergenů omezíte pomocí čističky vzduchu s ionizátorem, která odstraňuje ze vzduchu 99,9 % nečistot a produkuje záporné ionty napomáhající k udržování zdravého vzduchu v uzavřených prostorech. Čisticí prostředky s negativními vedlejšími účinky můžete zaměnit za jejich ekologičtější variantu nebo za parní čistič, který dezinfikuje povrchy pomocí vysokých teplot a tlaku bez použití nebezpečných chemikálií.
*Dle prohlášení EPA (Agentury pro ochranu životního prostředí)
Zdroje:
Látky jako teflon, papírové kelímky či nepromokavé oblečení napadají imunitní systém. Online. Novinky.cz. 2024. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/zdravi-latky-jako-teflon-papirove-kelimky-ci-nepromokave-obleceni-napadaji-imunitni-system-40491794. [cit. 2024-10-08].
RUDZANOVÁ, Barbora a BRUZLOVÁ, Petra. Věčné chemikálie v našem těle škodí imunitnímu systému. Online. Celspac. 2024. Dostupné z: https://www.celspac.cz/aktuality-a-clanky/vecne-chemikalie-v-nasem-tele-skodi-imunitnimu-systemu.
THON, Vojtěch a kol. Altered Transcriptome Response in PBMCs of Czech Adults Linked to Multiple PFAS Exposure: B Cell Development as a Target of PFAS Immunotoxicity. Online. Environmental Science & Technology. 2024, roč. 58, č. 1. Dostupné z: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.3c05109#.
RECETOX MUNI. Online. MUNI. 2024. Dostupné z: https://www.recetox.muni.cz/vyhledavani?q=PFAS.