Studie: Vliv polarizovaného světla Bioptron na funkční stav spermií
Přibližně 15–25 % párů v Rusku trpí neplodností, přičemž téměř 50 % problémů s neplodností spočívá u mužů. Spermiogram je nejdůležitější neinvazivní metodou analýzy funkčního stavu mužských pohlavních žláz, kdy se vyhodnocují: pohyblivosti spermií, počet spermií na 1 ml, životaschopnost spermií a morfologie spermií.
Cíl studie
Cílem studie bylo prozkoumat účinky světelné terapie BIOPTRON na fyzikální vlastnosti a základní parametry spermií (pohyblivost a životaschopnost) mužů "in vitro" a "in vivo".
Metoda
Experiment sestával ze 2 fází. Během první fáze (in vitro): Muži v reprodukčním věku (n = 9) poskytli vzorky ejakulátu v laboratoři rodinné kliniky „Centrum reprodukčního zdraví“ v Iževsku v Rusku. Byla hodnocena celková pohyblivost spermií, počet progresivně pohyblivých spermií, neprogresivně pohyblivých spermií, nehybných spermií a jejich životaschopnost před a po expozici polarizovanému polychromatickému světlu BIOPTRON po dobu 8 minut na vzdálenost 5 cm (pomocí zařízení Bioptron MedAll).
Během druhé fáze (in vivo): Vzorky ejakulátu (n = 4) byly analyzovány před a po fotostimulaci polarizovaným polychromatickým světlem zařízení BIOPTRON Pro 1 na lumbosakrální oblasti ze vzdálenosti 10 cm po dobu 10 minut a oblasti perinea od vzdálenost 10 cm po dobu 5 minut, po dobu 10 dnů.
Výsledky
Jednorázová expozice polarizovaného polychromatického světla BIOPTRON po dobu 8 minut spermiím dobrovolníků v podmínkách in vitro způsobila následující změny ve spermiogramu:
- Zvýšená celková mobilita spermií o 3 %.
- Nárůst progresivně pohyblivých spermií o 9 %.
- Snížení počtu neprogresivně mobilních spermií o 24 %.
- Počet imobilních spermií se snížil o 8 %.
- Zvýšena životaschopnost spermií o 6 %.
Účinek polarizovaného polychromatického světla zařízení BIOPTRON Pro 1 v podmínkách in vivo (10 sezení) způsobil následující změny ve spermiogramu:
- Zvýšená celková mobilita spermií o 16,2 %.
- Počet progresivně pohyblivých spermií se zvýšil o 24,8 %.
- Počet neprogresivně mobilních spermií se zvýšil o 16,7 %.
- Snížení počtu imobilních spermií o 27 %.
- Zvýšená životaschopnost spermií o 14,7 %.
Závěr
Světelná terapie Bioptron indukuje intracelulární kaskádu metabolických procesů (včetně ATP a aktivace buněčné membrány), aktivaci lymfatického a oběhového systému, které přispívají ke zvýšení funkčního stavu spermií. Studie prováděné na dobrovolnících v podmínkách in vitro a in vivo ukazují pozitivní účinek polarizovaného polychromatického světla Bioptron na indexy spermiogramu po 10 dnech používání po dobu 10 minut v lumbarsakrální oblasti a 5 minut v perineu, což otevírá možnosti doporučit tuto metodu expozice pro klinické, ambulantní a domácí použití za účelem zlepšení kvality spermií a zvýšení mužské plodnosti. Je však třeba určit dlouhodobou udržitelnost těchto výsledků.
Reference (k dispozici na vyžádání)
Kuznetsov S.F., Kanunnikov M.M., Vorobyeva A.S. Influence of Bioptron polarized light on the functional status of spermatozoa in vitro and in vivo conditions // Materials of scient.-pract. Conference "Actual questions of Experimental and Clinical Medicine - 2018". - St. Petersburg, April 2018. - P. 205